A köznyelvben csak kata néven emlegetett adózási rendszer átalakítása után az eddig katát használó vállalkozók túlnyomó többségének új adózási formát kell választania, ha folytatni szeretné vállalkozói tevékenységét.
Egyéni vállalkozók és őstermelők választhatják a kata helyett az átalányadózást. Anyagilag természetesen rosszabbul fognak járni, mint korábban, de törvényileg jogosultak ezen adózási módszerek igénybevételére. Normál esetben nem lehetne év közben átalányadózásra váltani, de a kata megszüntetése miatt lehetőség van ezt választani október végéig.
Szintén az egyéni vállalkozók számára nyújt lehetőséget a vállalkozói jövedelemadózás. Ennek az adónemnek a lényege, hogy a profit után kell adózni, így itt a költségszámlákat is szorgosan gyűjteni kell, ugyanis sokat számítanak az adóteher kiszámításában.
Bizonyos esetekben választható az ekho (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás) is, amely a művészet, a kultúra, a sajtó és a sport területén foglalkoztatottak egyszerűsített módon történő adózására vehető igénybe.
Ha nem egyéni vállalkozóról van szó, hanem cégről, akkor kicsit nehezebb a helyzet. Alapesetben a társasági adó az, ami cégek esetén szóba jön, de a cég mérete az, ami alapján inkább választani lehet a rendelkezésre álló adózási lehetőségek között. Kisebb cégek választhatják a kisvállalati adót, amely jó választásnak bizonyulhat, ha a cég személyi kiadásai a költségek kb. negyedét átlépik.
Nagyobb cégek esetében érdemes lehet pl. kft-t indítani.